click tracking

Sindirim Sisteminin Hastalıkları

Sindirim sisteminin hastalıkları ve sindirim sistemi sağlığı. Sindirim bozuklukları özellikle kötü beslenme alışkanlıkları ve stres olmak üzere yaşam tarzıyla ilgili bir hastalık kategorisidir.

Diyetsel Uygulama : Sindirim sisteminin sağlığı ve işlevi için her zaman uygulanmalıdır. Başlangıç olarak, kafein (özellikle kahve), tütün ve diğer uyarıcı maddelerden uzak durulmalıdır. Alkol de, yemek borusu ve mideyi tahriş edebilir.

Birçok hasta ameliyattan sonra iştahsızlığa uğrarlar; bu da yetersiz beslenmeye yol açar. Anoreksi, bu hastaların birçoğu için koku ve tat alma duyularının yokluğuyla bağlantılıdır. Bu durum bazen çinkoyla (30 mg), A vitaminiyle (10.000 IU ; bunun ez az yarısının karoten karışımı olması gerekir) ve B vitamini kompleksiyle tedavi edilebilir. Ameliyattan sonra iyileşmeye çalışan hastalara, bu başlangıçta gaz yapıp şişirse bile, çok lifli bir beslenme (günde 30 gr.) tavsiye edilmektedir.

Sindirim Sağlığı İçin Bitkisel Ürünler

Hem papatya hem de nane çayları basit mide ekşimesi ve bulantı olguları için işe yarar. Ancak yemek borusunun mideyle birleştiği yerdeki sfinkter kasını gevşettiği için nane, yemek borusu reflü’sünü daha da kötüleştirebilir.

Herhangi bir formda alınan zencefil bulantı için iyidir.

Frenk kimyonu hazımsızlıkta kullanılabilir.

Kudret narı gastrit ve ülserde yararlıdır.

Enterik kaplı tabletlerdeki meyan kökü yağı, tahriş olabilen bağırsak sendromu, divertikülit ve bağırsaklarla ilgili diğer hastalıklar için yararlıdır

Ananastan elde edilen doğal bir sindirim enzimi olan Bromelain hazım sorunu olanların kullanabileceği sağlıklı bir üründür.

Cat’s Claw kolit ve gastrit gibi sindirim sistemi bozukluklarında faydalıdır.

Chlorella gastrit ve ülser rahatsızlıklarında direnç verir.

Spirulina daha iyi bir sindirim sistemi, emilim ve sağlıklı bir besin olarak kullanılabilir.

Melekotu kökü etkili bir acı madde drogu olduğu için sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklara karşı kullanılabilir. Sindirim sistemini uyarır ve bağırsaklarda dezenfektan etki yaparak, mayalanmayı ve gaz oluşumunu önler

Pelinotu yetersiz asit salgılı midelerdeki mukoza iltihabına ve kronik mide mukozası iltihabına karşı olumlu katkı sağlar.

Eğir kökü sindirim sistemini güçlendirici ve mide asitlerini yatıştırıcı etkisi vardır.

Papaya enzyme adındaki doğal ürün hazmı artırır ve mideye yardımcı olur.

İshal ve kabızlığın birbiri ardınca sık görülmesi kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. İshalin sebebleri arasında ; yiyeceklerin bozuk olması, yiyecek çeşitlerinin değişikliği, üşütme, bağırsak hastalıkları, kolera, dizanteri, tifo, karaciğer hastalıkları sayılabilir. Sebeb ne olursa olsun tedavinin ilk şartı sıkı bir perhizdir.

Tarçın , kuşburnu ve böğürtlen yaprağı ishal rahatsızlığında kullanılabilir.

İshal ve bağırsak enflamasyonu için iyi bir doğal ilaç da keçiboynuzu tozudur.

Keçiboynuzuna lezzet katmak için bal ekleyerek bir çay kaşığı alınır.

Adaçayı kramp çözücü etkisiyle ishalde rahatlatıcı etkiye sahiptir.

Kabızlığa yol açan nedenler ; yeterince sulu şeylerin yenilmemesi, sinir bozukluğu, bağırsak tıkanıklığı, hazım sistemi bozuklukları, hormon dengesizliği, basur sayılabilir.

Öncelikle kabızlığa yol açan nedeni bulmak gerekir. Bu yapılmadan kullanılan müshil ilaçları zarar verebilir.

Kabızlık için Ayurvedik preparasyon Triphala oldukça faydalıdır.

Keten tohumu da kronik kabızlığa karşı kullanılır.

Kabızlık ve buna bağlı rahatsızlıklarda kullanılacak bir diğer bitki sinamekidir. (Kısa süreli kullanım)

Bu ürünler çay veya tablet olarak olarak doğal ürün dükkanlarından temin edilebilir.

Alternatif Tedaviler : Natüropati, homeopati, geleneksel Çin tıbbı ve Ayurveda sindirimle ilgili rahatsızlıklarda olumlu sonuçlar vermektedir.

Solunum egzersizi, mide-bağırsak sistemi üzerinde yararlı etkilere sahiptir. Ancak düzenli uygulanması gerekir.

Paylaş

*