click tracking

Potasyum Nedir ve Özelikleri Nelerdir?

Potasyum Hangi Besinlerde Bulunur? Potasyum Eksikliği Neden Olur? Potasyum Nedir? Vücudun sıvı düzeyi ile asit-baz dengesini ve milyarlarca hücrenin kontrolünde rolü olan bir elektrolit mineraldir. Potasyum minerali, sodyumla beraber hücre içi ve dışında sıvı ve mineral dengesinin sağlanmasına, kan basıncının düzenlenmesine yardım eder ve besinlerin hücre içine geçişini sağlar. Potasyum kalbin ritminin düzenlenmesinde önemli rol üstlenen bir elektrolit. Kalbin ve vücuttaki diğer kasların sağlıklı yapısının korumasında görev alır. Sodyum-potasyum dengesi bozulursa hücrenin soluk alması zorlaşır. Sağlıklı bir karaciğerde tuz oranının iki misli potasyum olmalıdır.

Fazla şeker, diüretikler, laksatifler, fazla tuz, alkol potasyumla birlikte vücuttan atılır. Böbrek bozuklukları da fazla oranda potasyum kayıplarına yol açabilir. Eksiklik durumlarında güç kaybı, iştahsızlık, mide bulantısı ve halsizlik görülür.

Potasyumun Faydaları Nelerdir?

Potasyum, elektrolit ve hücre fonksiyonlarında önemli görevleri olan bir mineraldir. Kasların, kalbin, sinir hücrelerinin, böbreğin ve böbreküstü bezlerinin fonksiyonlarında önemli görevler üstlenir. Vücudun büyümesi ve onarımı için temel elementlerden birisidir. Kasların kasılması ve sinirlerin uyarılmasında temel rol oynar.

Hücreler ve vücut sıvıları arasındaki doğal su dengesini sağlamakla görevli vücudun gelişimi ve bakımı için potasyum gerekli bir enzimdir. Metabolizmanın her hücresinde potasyum bulunur.  Kalbin normal atış ritmini korur. Vücudun su dengesini sodyumla birlikte sağlar. Kan basıncı, sinir ve kas fonksiyonlarını düzenlemesinin yanısıra asitlik derecelerini de düzenler.

Vücuttaki potasyum-sodyum dengesi oldukça önemlidir. Amerika’da yapılan bir başka araştırma yetişkinlerde sodyum oranının potasyumdan en az 2 kat daha fazla olduğunu göstermiştir. Uzmanlar fazla sodyumun yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları, felç ve kansere yol açtığını belirtiyor. Amerika Kanser Tedavi Merkezi Gıda Birimi potasyum, sodyum oranındaki değişikliklerin kanser olasılığını arttırdığını ifade etmiştir. Fazla tuz tüketimi hücre zarlarının dinamiğini değiştirir ve oksijen ile besinlerin, hücre zarından geçişini zorlaştırır. Bu da kanserin büyümesi için ideal bir ortam yaratır.

Amerika’da 12 bin 267 katılımcı üzerinde 14 yıldan daha fazla süre boyunca yapılan ve Internal Medicine’da yayımlanan araştırmaya göre, yüksek oranda sodyum alımı ölüm riskini artırırken, yüksek oranda potasyum alımı ise ölüm riskini azaltmaktadır.

Potasyum Eksikliği

Bazı antibiyotikler (özellikle penisilin) uzun süre kullanımı potasyumu azaltabilir ve destek alımını gerekli kılar. Atletler de ter yoluyla önemli miktarda potasyum kaybedebilir.

Yorgunluk, kabızlık, bacak krampları ve kalp ritim bozuklukları, aritmi, tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi, bulantı, kusma, zihni bulanıklık, solunum ve dolaşım bozuklukları görülür. Dilde ve deride kuruma olur. Potasyum eksikliği nedeniyle oluşabilecek en önemli sorunlar hipertansiyon ve kalp yetmezliğidir.

Bazı kalp  ilaçları da idrar yolu ile potasyum kaybına neden olur. Bu kaybı önlemek için hekimler hastaya, ek olarak potasyum verir. Uzmanlar bir insanın yüksek tansiyon, felç,  şişmanlık, diyabet gibi hastalıklardan korunmak için günde 4 bin miligram potasyum alıması gerektiğini belirtiyorlar.

Potasyum Fazlalığı

Potasyum yüksekliğinde kalpte toksik etki meydana gelir ve solunum bozukluğu görülür.

Günlük Potasyum İhtiyacı

1.8-5.5 gr.  Yüksek tansiyon, felç, şişmanlık ve şeker hastalığı gibi risklerden kurtulmak için günde 4000mg. potasyum almak gerekir.

Potasyum İçeren Besinler

Muz, portakal, maydanoz, kuru baklagiller, badem, turunçgiller, karpuz, hurma, kayısı, ıspanak, patates, fındık, havuç, kavun, yeşil fasulye, soya fasulyesi, balık potasyum içeren gıdalar arasındadır. Bir adet muzda 450 mg potasyum bulunur. Bir bardak portakal suyu ise 500 mg potasyum içerir.

Yorumlar

  1. şahin kaya dedi ki:

    Diyaliz olan bir kimsenin normal potasyum
    Miktarı nasıl olmalı. Hangi gıdaları almalı
    Paypas amaliyatı oldu yaş 73 amaliyat olalı17 sene oldu.

  2. gulnur buber dedi ki:

    17 aylık oglumda kalsıyum ve potasyum yukseklıgı var tedavısı devam edıyo ama bı duzene gırmıyo doktor beslenmesı hakkıda bıse demıyo ama onunu nasıl alacam yememesı gerekenlerı yedırmesem ne yedırecem cunku bı bebegın yemesı gereken yıyecek bunlar

Paylaş

*