click tracking

Mantar Nedir

Yaz ayının en büyük handikaplarından olan mantar ve ıslaklığa bağlı rahatsızlıkların tatil keyfinizi kaçırmasını istemiyorsanız Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Ayfer Aydın Bankaoğlu’nun uyarılarına kulak verin.

Mantar hastalık – Havuz ve deniz mevsiminin açılmasıyla birlikte ne gibi rahatsızlarla karşılaşacağız?

Yüzme havuzları ve deniz, ortak kullanım alanları olduğu için kirlenme riski oldukça yüksek yerlerden. Bu sebeple bakteriyel, viral ve mantar enfeksiyonları bu dönemde sıklıkla gündemde olan rahatsızlıkların başında yer alıyor. Ayak parmağı mantarları da parmak aralarında sıyrıklara neden olarak bakteri ve virüs girişini kolaylaştırıyor. Ayrıca deniz ve havuz suyu cildin kurumasına neden oluyor. Özellikle alerjik yapılı kişilerde irritasyon  oluşturabiliyor. Hepatit ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar da ortak kullanım alanı olan havuzlarda bulaşıyor.

Mantar belirtileri – Yaz aylarında pek çok kişinin mustarip olduğu mantar kendini nasıl gösteriyor, hastalar daha çok nelerden şikâyet ediyorlar?

En çok bulaşan mantar, ayak parmağı arası mantarı ve halk arasında “Samyeli” olarak bilinen “Pytriazis Versicolor”dur. Samyeli vücutta sütlü kahverengi, ince kabuklu, yuvarlak, küçük lekeler yapıyor. Genellikle sırtta, omuzda ve göğüs arası bölgesinde beyaz lekeler şeklinde görülüyor.  Genital bölge ve ayak parmağı arasındaki mantarlar da sıyrıklara ve yarıklara yol açıyor. Bunlar bakteriyel ve viral enfeksiyonlar için bir giriş kapısı da oluşturduklarından tatiller bazen hastanede sonuçlanabiliyor.

Vücudun hangi bölümünde oluşan mantar daha uzun süreli ve derin bir tedaviyi gerektiriyor?

Özellikle tırnak mantarının, diğer mantar türlerine göre tedavisinin uzun ve sancılı olduğunu söyleyebiliriz.

Genital bölgede oluşan mantarın ıslaklıkla, havuz ya da denizle bir ilintisi var mıdır?

Evet, genital mantarların en önemli nedeni ıslaklıktır, Ortak kullanılan alanlarda bu hastalıklar çok daha kolay bulaşır. Ayrıca genital bölge mantarı kilolu olanlarda daha sık görülür. Kıvrım bölgelerinde mantar ve bakterilerin oluşması daha kolaydır. Özellikle yaz mevsiminde terle nemlenen bu alanlarda mantar sıklıkla yerleşiyor.

Yazın özellikle mantardan korunmak için neler önerirsiniz?

Mümkün olduğunca bu aylarda havuz yerine denizin tercih edilmesi gerektiğini belirtelim.

Eğer muhakkak havuza girilecekse temizliğine güvendiğiniz yerleri seçmeli ve çıktıktan sonra su ve sabunla yıkanılmalısınız. Şezlongta ise mutlaka havlu kullanılmalı. Daha sonra bu havluyu kullandığımızda yine aynı tarafını kullanmaya, yani şezlongla temas eden bölüme oturmamaya dikkat edilmeli. Çıplakayakla havuz kenarında ya da iskelelerde yürümemek, başka kişilerin terliklerini giymemek, havuz kenarındaki taşlara oturmamak yine doğru bir yaklaşım olur. İkinci bir mayo, bikini taşımak ve havuzdan çıktıktan sonra diğerini giymek gerekir. Pamuklu çorap ve pamuklu iç çamaşırları tercih etmek de alınacak önlemlerden biri.

Mantarın dışındaki diğer  muhtemel dernıatolojik rahatsızlıklardan korunmak için neler yapmalıyız?

Sık yıkanmak cildin yağ bariyerini ortadan kaldırdığı İçin özellikle alerjik bünyeli insanlar klorlu sudan çıktıktan sonra ciltlerini kupkuru hissederler. Bu kişilerin iyice yıkanıp durulandıktan sonra nemlendirici kullanmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz.

Kullanılan güneş kremlerinin de nemlendirici etkisi vardır. Ancak yağlı cilde sahip, akne ve sivilce problemi olan kişiler yağsız güneş kremi kullanmalılar. Deri kuruluğunun tetiklediği hastalıkları klorlu havuz suyu arttırır. Cildi yağlı olan insanlara da su bazlı nemlendiriciler öneriyoruz.

Tırnak mantarının yaz faylarında arttığı bilinen bir gerçek, bu rahatsızlıkla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Mantar ıslaklığı, nemi ve havasızlığı sever. Tırnak mantarı, ıslaklık ve nemle doğru orantılı olarak yaz aylarında artıyor. Çünkü insanlar havuzdan çıktıktan sonra kurulanmayı ihmal ediyorlar. Özellikle ayak parmaklarının arası nemli kalıyor. Aynı şeyi banyo yaparken ayak temizliğimize özen göstermeyerek ve banyo yaptıktan sonra ayakları kurularken de yapıyoruz. Ayaklar hep ihmal edilir. Bu yüzden mantar üremesi daha kolay oluyor. Tırnak mantarını önlemek için temizliğe ve havasız kalan bölgelerin kuru olmasına özen göstermek gerekiyor.

Mantar bulaşıcı mıdır?

Mantar bulaşıcıdır. Dolayısıyla ortak kullanım alanlarında uzmanların uyarılarına dikkat etmek gereklidir.

Mantar tedavi – Tedavi aşamasında neler yapılıyor?
Tedavi için mantar enfeksiyonunun boyutuna göre hapların yanı sıra şampuanlar, özellikle ayak parmakları için krem ve sprey formatında ürünler kullanıyoruz.

Paylaş

*