click tracking

Magnezyum Eksikliği

Magnezyum Eksikliği Belirtileri ve Magnezyum İçeren Besinler Nelerdir? Magnezyum, hücre içerisinde potasyumdan sonra en yoğun olarak bulunan katyondur. Hücre zarı, hücre içi ve hücre çekirdeğindeki birçok biyolojik fonksiyonlarda etkilidir ve kas ile sinirlerdeki elektrikuyarılarının iletilmesini sağlar. Enfarktüs geçiren insanlarda magnezyum düşüklüğü tespit edilmiştir. Damar sertliğine neden olan damarlardaki yağ ve kalsiyum birikmesi de magnezyum eksikliğinden oluşur.

Erişkin bir insanın vücudunda 20-28 gram magnezyum bulunur. Bunun %60’ı kemiklerde, geri kalanı ise kas, yumuşak doku ve vücut sıvılarında yer alır.

Magnezyumun Faydaları

Magnezyum vücutta enerji üretimi, protein yapımı, hücre çoğalması, sinir iletisi, kaslar için gerekli bir mineral olup, karbonhidratların, proteinlerin ve yağların enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olan birçok enzimi aktive etme yeteneğine sahiptir.

Magnezyum vücudda 300’den fazla biyokimyasal reaksiyonda görev alır. Magnezyum olmadan vücutta enerji dönüşümü olmaz. Magnezyumun kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmada da önemli etkisi vardır. Kalp atış hızını dengede tutar, damarlardaki pıhtılaşmayı önler ve damarları açar. Magnezyum aynı zamanda kalsiyum, potasyum, D vitamini ve çinko gibi bazı önemli besin öğelerinin kandaki seviyelerini düzenlemeye de yardımcı olur.

İsveç’te yapılan araştırmalarda, içme suyunda magnezyum miktarı daha yüksek olan bölgelerde yaşayan kişilerin kalp krizinden ölüm oranı, diğer bölgelerdeki ölüm oranlarından daha düşük çıkmıştır.

Stockholm’deki Karolinska Tıp Kurumu’nda yapılan 13 yıllık araştırma, magnezyumun özellikle sigara kullanıcılarının felce yakalanma riskini azalttığını göstermiştir. Sigara tiryakisi 26 bin erkek üzerindeki gerçekleştirilen araştırmaya göre günde 589 miligram magnezyum alımı damar tıkanması felci riskini % 15 düşürmektedir.

İngiltere’deki Hertfordshire Üniversitesi uzmanlarınca yapılan araştırmada magnezyumun tansiyonu düşürdüğü saptanmıştır. Çalışmada 1173 kişiye 3 ila 24 haftalık sürelerle magnezyum verilmiş ve magnezyum oranı ne kadar artırılırsa tansiyonun da o kadar düştüğü tespit edilmiştir.

Magnezyum Eksikliğinin Nedenleri

Stres, gebelik, emzirme, hastalıklardan sonraki iyileşme dönemleri, ağır egzersizler, aşırı alkol ve sigara içenlerde magnezyum ihtiyacı artar. Alkol magnezyumun böbrekten atılımını arttırır. Alkolik kişilerde magnezyum eksikliğine bağlı kalp hastalıkları daha sık görülür. Sindirim sistemindeki emilim sorunları, ameliyatlar, böbrek ve karaciğer hastalığı, pankreas iltihabı, şeker,  hormonal bozukluklar, ve kanser de magnezyum eksikliğine yol açar.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Mide ve bağırsak krampları, bulantı, kusma, ishal, kalp ritminde bozukluk, Angina pectoris, damar sertliği, baş dönmesi, migren, beyin kan dolaşımı yetersizliği, solunum ve sindirim sistemi rahatsızlıkları, stres gibi sorunlara yol açar.

Magnezyum eksikliği kanın pıhtılaşmasını da artırır. Hamilelikte magnezyum eksikliği rahim kasılmalarını arttırarak erken doğum riskini arttırır. Yeni doğanda ise magnezyum eksikliği bebeğin ısı kaybetmesine ve ani bebek ölümü sendromuna yol açabilir. Dünya Sağlık Örgütü WHO’ya göre yetişkinlerde 300 mg olan günlük magnezyum ihtiyacının doğal yollardan karşılanamaması, ölüme dek uzanan sağlık risklerini beraberinde getirmektedir.

Günlük Magnezyum İhtiyacı

Erişkin erkeklerde 350 mg, erişkin kadınlarda 380 mg. günlük doz öneriliyor.

Magnezyum İçeren Besinler

Tam tahıllar, ceviz, fındık, badem, yer fıstığı, kabak çekirdeği, hurma, muz, avokado, kuru incir ve kayısı, kakao, roka, ıspanak, marul, maydanoz, kuru baklagiller, yağlı tohumlar ve işlem görmemiş hububatlar. 100 gram badem  270 miligram, bir ince dilim tam buğday ekmeği de 30 miligram magnezyum içerir.

Paylaş

*