click tracking

Kalsiyum Eksikliği

Kalsiyum Hangi Besinlerde Bulunur? Kalsiyum Eksikliği ve Kalsiyum Nedir? İnsan vücudunda en bol bulunan mineraldir. Vücuttaki minerallerin %39′unu oluşturur. %99′u kemik ve dişlerde, %1′i ise vücut sıvılarında bulunur. Yaklaşık 12 gramdır. Kalsiyum bedenin ayakta durmasını sağlayan kemiklerin ve yeme işlevinde esas olan dişlerin temel yapısını oluşturur. Kalsiyum emilimini D vitamini gerçekleştirir. Kalsiyumun ince bağırsaktan emilimini D vitamini artırır. Büyüme çağında kemiklerin sağlıklı gelişimi için sürekli kalsiyum takviyesi gerekmektedir. Büyümenin durduğu 30-35 yaş sonrası kemiklerden kalsiyum çekilmesi başlar. Menopozla hızlanır. Bu nedenle her yaş için kalsiyum takviyesi gereklidir. A, C, D vitaminleri ve Magnezyum, Fosfor ile kullanıldığında daha etkili olur. Kalsiyumla birlikte demir bileşimleri, alkol, kafein, çinko ve fiberli yiyecekler kullanılmaz.

Kalsiyum Faydaları  ve Kalsiyumun Özellikleri

Kalp atışlarını, kan basıncını, kanın pıhtılaşma özelliğini, sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Kemik metabolizması ve kaslar için çok gereklidir. Kemik erimesini engeller. Kemikleri ve dişleri korur, kemik kaybı ve kırılması riskini azaltır. Dişeti hastalıklarını önler. Yağ yakan enzimleri harekete geçirerek kilo kontrolüne yardımcı olur. Kasların kasılması, beyin sinir sisteminde iletişimi sağlayan sıvılar, kanın pıhtılaşması hepsi kalsiyumla ilişkilidir. Sinir sisteminin düzenli çalışması için gereklidir. Kas kasılmalarının düzenlenmesine, sinir uyarılarının taşınmasına, hücre zarlarında iyon değişimine, hormonların, sindirim enzimlerinin ve nörotransmitterlerin salgılanmasına yardımcı olur. Kalsiyum zengini doğal mineralli sular, menapoz döneminde kadınlarda ve ileri yaşlarda erkeklerde kemik erimesinin önlenmesi ve tedavisinde yeterli kalsiyum desteği sağlanmasında doğal bir seçenektir.

Kalsiyum Eksikliği Belirtileri

Kemikler gevrekleşir ve zayıflar. Kemik kolay kırılır. Dişler erken çürür. Sinir sisteminde dengesizlikler ve bozukluklar olur. Kanın pıhtılaşma süresi uzar. B12 vitamininin emilmesi zorlaşır.

Vejeteryanler, ailesinde osteoporoz bulgusu olan genç bayanlar, menopoz sonrası kadınlar, hamile ve emziren kadınlar ve kalsiyumu azaltan alüminyum içerikli antasit kullanan kişilerin bu vitamin desteğine özellikle ihtiyaçları vardır.

Kalsiyum Fazlalığı

Magnezyumu azaltır. Demir ve çinko emilimini olumsuz etkiler. Çok aşırı dozların ilaç şeklinde alınması bulantı, kusma, depresyon, kabızlık, böbrek taşı ve kalp atımı düzeninin bozulmasına yol açar.

Günlük Kalsiyum Kullanımı

Çocuklarda 800 mg. iken daha büyüklerde 1000-1200 mg’a kadar çıkabilir.

Kalsiyum Hangi Besinlerde Bulunur?

En iyi kaynak süt ve süt ürünleridir. Tofu, ıspanak, turp, kuru incir, ayçekirdeği, kabak çekirdeği  susam, pekmez, badem, fındık, ceviz,  yumurta, lahana, karnabahar, havuç, ıspanak, mercimek, brokoli, kuru meyveler, yeşil yapraklı sebzeler. Bir kase yoğurtta 300-400 mg civarında kalsiyum bulunur. Bir bardak süt 300 mg civarında kalsiyum içerir. Peynirin her türü kalsiyumdan bakımından zengindir, sert peynirlerde daha fazla kalsiyum vardır.

Paylaş

*