click tracking

Gastrit Belirtileri

Gastrit hastalığı ve gastrit belirtileri nelerdir? Kısaca mide iltihabı anlamına gelen gastrit üst sindirim sisteminin en fazla görülen hastalığıdır. Gastrit, midenin en iç tabakasında besinlerle temas eden kısmının, yani midenin iç zarının iltihabi bir reaksiyonudur.

Gastritte kesin teşhis için biyopsi yapılması gerekir. Mideden alınan doku parçalarının  patologca incelenmesi ve bu bölgede iltihap bulması gerekir. Gastrit belirtilerinde midede yanma, şişkinlik, rahatsızlık hissi, akut gastritlerde ani başlayan ağrı, bulantı ve kusma görülebilir. İlaç ve alkole bağlı kanamalı gastritlerde kusmukta ve dışkıda kan görülebilir.

Alkol ve ilaçlara bağlı olarak mide derisinde küçük yaralar meydana gelir. Bu yaralar fazla sayıda olabilir ve sızma şeklinde kanayabilir. Kanaması olanların kusmuğunda bazen kırmızı renkte, bazen de kahve telvesi şeklinde kan görülür. Ve dışkıda siyahlaşlama olması da midede kanama belirtisidir.

Akut gastrit kısa sürede gelişir. Genellikle alkol, safranın geri kaçması, romatizma yada ağrı kesici ilaçlar, geniş vücut yanığı ve travma sonrası veya helikobakter pilori denilen bakteriye bağlı meydana gelebilir. Sürekli kullanılan aspirin, diklofenak, naproksen, ibuprofen gibi ilaçlar, ağrı kesici ve romatizma ilaçları akut gastritin en çok görülen sebeplerindendir.

Kronik gastrit uzun sürelidir. Bu durum akut gastrit yapan sebeplerin uzun süreyle varlığı ya da otoimmun olarak adlandırılan, vücudun kendi mide hücrelerine karşı yanıt oluşturması sonucunda oluşabilir. Kronik gastritte helikobakter pilori bakterisinin etkisi vardır. İnsandan insana bulaşan helikobakter pilori vücuda girdiğinde özellikle mideye yerleşir.

Gastrit 3 e Ayrılır.

İlaçlar, kimyasal maddeler, alkol  gibi nedenlere bağlı olarak meydana gelen gastrit; Aspirin ve benzer antiromatizmal ilaçlar mide ve  onikiparmak bağırsağında tahriş ve yaralara yol açabilir. Sürekli alınan  aspirin, diklofenak, naproksen, indomethacin, ibuprofen gibi ilaçlar akut hemorajikerozif gastritin en sık sebebidir.

Ağrı kesici ilaçlar mideyi iki biçimde etkiler. Ya doğrudan temasla takılıp kaldığı yerde yara meydana getirir  veya prostaglandin denen ve midenin derisinin korunmasını sağlayan maddenin üretilmesini azaltır ve bu da midede yara oluşmasına sebep olur.

Mide için en riskli ilaçlar aspirin ve romatizma ilaçlarıdır. İlaca bağlı oluşan gastritte mide ağrısı, bulantı, kusma, kanama görülebilir.

Mikrobik sebeplerle oluşan gastrit ; Helicobacter pylori mikrobu vücuda girdiğinde  özellikle  mideye yerleşir ve kronik gastrite yol açabilir. Helikobakter pilori mikrobuyla oluşan gastrit en fazla görülen gastrit tipidir.

Helikobakter pilori mide derisi üzerine yerleşerek bir enfeksiyon meydana getirir. Mide derisinde şişme, kızarıklık ve hücrelerde harabiyete sebep olur. Helikobakter pilori insandan insana, yiyecekler ve suyla bulaşabilir. Araştırmalara göre Türkiyede nüfusunun yüzde 70-80 nde helikobakter pilori olduğu belirtiliyor.

Otoimmun gastrit ; Nadiren görülür.  Vücudun kendi dokusuna karşı geliştirdiği antikorlarla oluşur. Bağışıklık sistemi kendi dokularına karşı antikor üretir ve dokularını tahrip eder.

Gastrit belirtileri

Mide bölgesinde zaman zaman ağrılar, yanma hissi, aç kalındığı zaman ekşime, kazınma hissi, gaz, şişkinlik, bulantı gibi sorunlar görülür.

Gastrit şiddetli olursa midenin yüzeyinde tahriş yaptığı için o bölgedeki damarlara ulaşır ve kanamaya sebep olur. Çok ciddi bir kanama görülür.

Karın üst kısımda yerleşmiş aç veya tokken olan ağrı, şişkinlik, gaz, çabuk doyma ve bulantı gibi belirtilerin hepsi bir arada görülebileceği gibi tek bir şikayette görülebilir.

Uzun süre açlık gastritlerde genellikle şikâyetleri artırabilir. Bazen aç karnına yakınmalar daha fazlayken bazılarında ise yemek sonrası özellikle şişkinlik, gerginlik, gaz ve geğirti gibi şikayetler görülebilir.

Sigara ve alkol gastriti artırır. Sigara, mide derisinin koruyucu mekanizmalarını bozar.
Alkol hem direkt temas hem de sistemik yolla mide derisinin hasarlanma olasılığını artırır.

Gastrit teşhisi gastroskopi denen endoskopik inceleme yöntemi ve mideden alınan doku örneğinin incelenmesiyle konulur. Endoskopi içi boşluklu organların bir aletle incelenmesidir. Bu alet hem görüntülemeyi hem de biyopsi gibi bazı işlemlerin yapılmasına olanak verir.

Paylaş

*