click tracking

Akıntı Sebepleri Nelerdir?

Akıntı Sebepleri, Kadın Hastalıkları Akıntı. Doğurganlık dönemindeki kadınların yüzde 30-35′inde görülen vajinal akıntılar, özellikle yaz aylarında daha sık karşımıza çıkıyor.

Kadınlarda Akıntı

Vajinal akıntılar bir enfeksiyondan mı kaynaklanıyor?

Doğurganlık dönemi kadınlarımızın % 30-35′inde görülen vajinal akıntılar zamanında ve uygun biçimde tedavi görmezse kronikleşiyor. Tabii tüm vajinal akıntılar bir enfeksiyon anlamına gelmiyor. Hormonal etkilere bağlı olarak artan vajinal salgılar da zaman zaman enfeksiyon olarak yorumlanabiliyor.

En sık hangi tip akıntıyla karşılaşılıyor?

En sık karşılaşılan vajinal akıntı nedeni Candida Albicans denilen mantar akıntılarıdır. Koyu kıvamlı, beyaz peynir kırıntıları görünümünde olup zaman zaman kaşıntı ve kızarıklığa da neden olabilir. Tanısı ve tedavisi oldukça kolay olmakla beraber sıklıklarla tekrarlanma eğiliminde olduğundan hastayı huzursuz edebilir.

Akıntı Neden Olur – Akıntının Nedenleri Nedir?

Triehomonas Vaginalis denen bir parazit yine sık görülen yeşil-sarı renkli, kötü kokulu vajinal akıntılar da olabilir. Vajinal akıntının nedeni olan mikroorganizmaların en sık yerleşim yeri dış dudaklara ait bezler (Bortholim), Rahim Ağzı (Serviks) ve Vaginadır.

Akıntılar kronikleşebilir mi?

Rahmin kendine ait iltihaplarda çoğu kez vajinal akıntı olmaz. Zaten düzenli adet gören ve uygun tedavi verilen olgularda rahmin iltihapları kolay kolay kronikleşip sorun yaratmaz.

İltihaplar Akıntının Nedeni Olabilir mi?

Kadın üreme kanalları (Tuba) ve yumurtalıklara (Över) ait iltihaplar genellikle vajinal akıntıya yol açmayıp karın ve kalça içinde bulundukları yerlerde abseye kadar varabilen iltihaplara neden olurlar.

Akıntı Tedavisi Nasıldır?

Buluğ çağı öncesi ve menopoz sonrası vajinal akıntılar daha ziyade östrojen eksikliğine bağlı olarak vücudun biyolojik savunma mekanizmasının bozulması sonucu gelişir. Tedavi yalnızca görülen mikroorganizmalara yönelik olmayıp lokal veya sistemik östrojen verilmesini de gerektirir. Ayrıca küçük kız çocuklarındaki vajinal akıntılara neden aranırken yabancı cisim olasılığı unutulmamalıdır.

Vaginal Akıntı İçin Neler yapılmalı?

Yaz mevsimi ile birlikte deniz ve havuz sezonu da açılmış oldu. Bu nedenle tatil öncesi mutlaka jinekolojik muayene olup, olası vajinal akıntılar değerlendirilmelidir.

Mutlaka dikkat etmeniz gereken 10 kural

•    Vücut ısısını ve nemini artırarak, özellikle mantar akıntısına yol açan sentetik iç çamaşırı,
pantolon ve tayt giymemek.

•    Çok değişik kişilerce kullanılan tuvalet ve lavaboları kullanmaktan kaçınmak.

•    Genel kullanıma açık havuzlara girmemek.

•    Sık sık vajinal duşlar uygulamak.

•    Uzun süreli antibiyotik kullanmamak.

•    Uzun süreli doğum kontrol hapı kullanmamak.

•    Olası diyabet öyküsünü araştırıp kontrole almak.

•    Cinsel ilişkide prezervatif kullanmak.

•    İnatçı vajinal akıntılarda eşinizle birlikte tedavi olmak.

•    Adet döneminde havuz ve denize girerken vajinal tampon kullanılıyorsa sık sık değiştirmek

Prof. Dr. Ümit Ozekici
Kadın Hasî. ve Doğum Uzm.
JFK Hospiîal istanbul

Yorumlar

  1. Selda Öztürk dedi ki:

    Merhaba ben 32 yaşındayım,çok akıntım var,ayrıca kasıklarımda ağırlık ve belimde ağrı oluştu,akıntımın rengi bazen sarı,bazen yeşil bir renk alıyor,bir de adet dönemim bittikten sonra akıntımda kan görüyorum,bunun nedeni ne olabilir?Beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim.Saygılarımla.

Paylaş

*