click tracking

Kaş Bakımı Nasıl Yapılır?

Kaş Bakımı ve Kaş Kaldırma. Ünlü bir Fransız makyör, “ifadeyi ortaya çıkaran kaşlardır, ne yazık ki çoğu kadın bu gerçeğin farkında değil” demiş. Gerçekten de gözlerimize, dudaklarımıza gösterdiğimiz özeni kaşlarımıza pek göstermiyoruz.

Oysa kaşlarımız, yüzümüzü önemli ölçüde değiştiriyor. Özellikle düşük ve silik kaşların insanı olduğundandaha yaşlı ve yorgun gösterdiği kuşku götürmez bir gerçek. Bir cımbızla kaşımıza şekil vermemiz mümkün ancak günümüzde kaşları şekillendirmek ya da onları yukarı doğru kaldırıp yüzün aydınlanmasını sağlamak için basit yöntemler de var. İşte kaşlarınızı değiştirmeye yönelik işlemler ve özellikleri…

Kaş Askısı

Kaşlarının düşüklüğünden şikayeti olanların başvurabilecekleri yöntemlerin başında “kaş askısı” geliyor. Saçlı derinin içinden açılan minik deliklerden, kaşın alın kemiğine asılmasına dayanan bu işlem iki şekilde yapılıyor:

1-    Önce saçlı derinin içinde açılan minikdeliklerden girilip kaşa kadar iniliyor. Sonraki işlemde ise kaş, bir ya da birkaç noktasından yukarı doğru çekilip asılıyor.

2-    İkinci yöntem biraz daha yüzeysel. Yine aynı minik delikten giriliyor ancak kaldırma işlemi, kaşa kadar inmeden daha yukarıdan yapılıyor. Alınan sonuç ilk yöntemdeki kadar belirgin olmasa da daha doğal duruyor. Çünkü birinci yöntemde, askı yapılan bölgelerde, kaşın şeklinde deformasyon oluşabiliyor.

Her iki uygulamada da önemli olan asma işleminin mutlaka kemiğe (alnın iki üst köşesindeki saç diplerine) yapılması. Aksi takdirde kaşlar bir süre sonra düşebiliyor. Kemiğe asıldığında ise hafif bir esneme olsa bile hiçbir zaman eski haline dönmüyor. Kaş asma işlemleri bir buçuk saat kadar sürüyor ve steril ortamda, lokal anestezi altında yapılıyor. Fiyatı: 1000-1300 dolar.

Endoskopik Alın Germe

Doğrudan kaş kaldırmaya yönelik bir işlem olmasa da kaslardaki düşüklüğü ortadan kaldıran en etkili yöntemlerden biri, “endoskopik alın germe” operasyonu. Mutlaka ameliyat ortamında, tercihen de genel anestezi altında yapılması gereken bu işlemde alın kenarına üç tane delik açılıyor (biri ortadan, diğerleri yanlardan). Bu deliklerden girilerek, mevcut anatomik yapıyı bozmadan, bütün alın dokusu yukarı doğru çekilip asılıyor. Böylece şakak bölgeleri, yukarı doğru çekilmiş oluyor ve o bölgedeki gevşemeler ortadan kalkıyor.

Endoskopik alın germe ameliyatı, kaşları yukarı kaldırmakla kalmıyor, aynı zamanda alındaki kırışıklıkları da önemli ölçüde azaltıyor. Ameliyat yaklaşık iki saat sürüyor. İyileşme süresi ise bir hafta-on gün… Üçüncü günden itibaren saçlar yıkanabiliyor. İlk günler biraz ödem olsa da, beş-yedi gün içinde iyileşiyor. Fiyatı: 1500-2000 dolar.

Kalıcı Makyaj (Kontur)

Kaş şeklini kısmen ya da tamamen değiştirmek isteyenlerin başvurduğu yöntemlerden biri de “kalıcı makyaj”. Bir çeşit dövme işlemi olan ve “kontur” adı verilen kalıcı makyaj, gerek kullanılan boyalar, gerek iğne girişleri açısından klasik dövmelerden farklı bir uygulama. Yöntemde kök boya kullanılıyor ve kesinlikle alerji yapmıyor (çok alerjik bünyelerde talep üzerine önceden test yapılabiliyor). Kalıcı makyajınömrü ortalama üç yıl. Gerekirse arada ufak rötuşlar yapılarak bu süre daha da uzatılabiliyor.

Makyaj yapmaya üşenen ya da işlerinin yoğunluğu nedeniyle zaman bulamayan kadınlar için ideal bir yöntem. Talebe göre dudak ve göz kenarına da yapılabiliyor.

Kaş kontur işlemine başlamadan önce çizilecek kaş hatları iyice belirleniyor.Yüze en çok yakışan kaş şekli seçildikten sonra kişinin saçına ve ten rengine en uygun boya tespit edilip işleme başlanıyor. Konturun daha sonra silinmesi de ancak lazerle gerçekleşiyor. Tabii ki en doğrusu isabetli seçimler yapıp sonradan silmek zorunda kalmamak.

Kontur makyaj, ucunda iğne olan özel bir makinayla yapılıyor. Önceden sürülen, antiseptik özelliği olan ve deriyi bir müddet uyuşturan ilaca rağmen işlem tamamen acısız değil.

Kontur yaptırdıktan hemen sonra bile sokağa çıkmanızı engelleyecek bir görüntü oluşmuyor. Ancak ilk günlerde çok koyu duran kaşlarınızın rengi bir hafta sonra doğallaşıyor. Uygulamadan birkaç gün sonra saç kepeği gibi minik dökülmeler olduğunu da hatırlatalım.

Güzellik merkezlerinin çoğu bir ay içinde yapılan rötuşlardan ücret almıyorlar. Yaptırdığınız konturun son hali on gün içinde ortaya çıktığından, gözünüzü rahatsız eden bir durum (asimetri, renk farkı, boşlukvs.) olduğunda rötuş yaptırabiliyorsunuz. Fiyatı: 200-250 dolar.

Kaş Ekimi

Sadece zorunlu hallerde uygulanan bu yöntem, pek doğal sonuç vermediği için estetik amaçlı kullanılmıyor. Ense bölgesindeki ince kılların kaş bölgesine nakledilmesi işlemi genellikle kaza ya da hastalık sonucu, kaşlarının belirli bir bölgesi seyrekleşmiş veya dökülmüş olan kişilere uygulanıyor.

Saç telleri, kaş kıllarına göre daha kalın olduğu için pek doğal durmuyor. Üstelik nakledilen saçlar sürekli uzadığı için düzenli olarak kısaltılmaları gerekiyor.

Paylaş

*