click tracking

Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Yoğurt Faydaları – Yoğurdun Faydaları. Yoğurt nedir, diye sorulduğunda, hemen herkes “Sütün mayalanması ile elde edilen bir besin maddesidir, inek, koyun ve keçi sütünden yapılır” yanıtını verecektir. Yoğurdun yararı sorulduğunda ise pek çok insan, bu adeta sihirli besinin yararlarını tam olarak sayabilir.

Yoğurdun Yararları:  Öncelikle yoğurt çok iyi bir protein kaynağıdır. Yoğurt, süte kıyasla, daha çok kalsiyum içermekle birlikte, sütün tersine, D vitaminiyle güçlendirilmemiştir. Sindirimi kolaylaştırmasının yanı sıra, protein, yağ ve karbonhidrat da içerir.

Yoğurdun içerdiği probiyotik ve prebiyotik maddelerin kabızlık, ishal, kalp hastalıkları, şeker, kemik erimesi, oburluk ve kalın bağırsak kanseri gibi çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiği öne sürülmekle birlikte, bu tür iddiaların şimdilik geçici olduklarını kabul etmek gerekir. Ama yapılan araştırmalar düzenli olarak tüketildiğinde, yoğurdun kimi kadınlarda dölyolu iltihaplanmalarını engellediğini ortaya çıkarmıştır.

Yoğurt Bakterileri

Yoğurt yapımında en sık kullanılanlar ‘Lactobacillus bulgaricus’ ve ‘Streptococcus thermophilus’ adıyla bilinen bakterilerdir. Unutulmaması gerekir ki, başka bakteri türleri de bazı ürünlerde ek yararlar sağlayabilir. Kimi yoğurt üreticileri sözü edilen iki temel bakteriye ek olarak, ‘Lactobacillus acidophilus’, ‘casei’, ‘reuteri’ ve ‘Bifidobacterium bifi-dum’ türlerini de ürünlerine katıyorlar. Sözü edilen organizmaların tümü, yeterli miktarda ve canlı tüketildiklerinde bağırsak yollarında olumlu etkiler yarattıklarından, ‘probiyotik’ adıyla biliniyorlar.

Yoğurt, ayrıca inulin adıyla bilinen, alt sindirim sistemindeki sağlığı geliştirici bakterilerin üremelerini ve canlı kalmalarını sağlayan prebiyotik bir madde de içeriyor.

Antibiyotik kullananların, ilacın etkisiyle zarar görebilecek yararlı bakterilerin korunması amacıyla, genellikle yoğurt yemeleri önerilir.

Yoğurdun içerdiği yararlıbakterilerin etkisini gösterebilmeleri için, ürünün canlı, etkin kültürler içermesi gerekmektedir. Yoğurt üretici tarafından pastörize edilmiş ya da evde ısıtılmışsa, bakteriler ölü olduklarından tüketiciye herhangi bir yarar sağlamıyor.

Yapılan araştırmalarda ‘yoğurdun bağışıklık sistemini devinime geçirici etkilerinin’ doğruladığı ortaya çıkmıştır ve bu nedenle özellikle yaşlılara yoğurt tavsiye edilir.

Hayvanlar ve insanlar üzerinde yaphan küçük çaplı, kısa erimli araştırmalardan elde edilen bulgular yoğurtla ilgili kimi özellikleri gözler önüne seriyor. Etkin yoğurt kültürleri, özellikle çocuklarda rota virüslerin yol açtığı ve laktoz alerjisinden kaynaklanan   ishalleri yatıştırabileceği gibi, antibiyotiğin yarattığı olumsuz etkileri de giderebiliyor.

Hayvanlar  üzerinde yapılan araştırmalardan elde edilen ilk bulgular, düzenli yoğurt yemenin kalın bağırsak  kanserine  karşı  koruyucu bir etki yarattığını ortaya koyuyor.

Yoğurdun sağlığa en yararlı olanı yağ düzeyi düşük olan şeker katılmamış türü. Saf sütten elde edilen yoğurtlarda yağ ve kalori oranı da, doğal olarak daha yüksek oluyor. Bu yoğurtlar beynin gelişimi için yağ ve kolesterole gereksinimi olan bebeklere öneriliyor. Ancak, iki yaşından sonra az yağlı yoğurtların daha sağlıklı olduğu belirtiliyor.

Paylaş

*