click tracking

Sebze İsimleri

Sebze Faydaları Nelerdir? BROKOLİ Faydaları : İyi huylu prostat büyümesinde yararlıdır. İçinde bulunan sulforafan kansere karşı koruyucu etki gösterir. Erkeklerde prostat, kadınlarda ise idrar yolları enfeksiyonlarına karşı koruyucu gücü vardır. Hardal yağlarına sahip olduğundan dolayı mikrop öldürücü özelliktedir. İdrar güçlüğü çekenler, sık sık idrara çıkanlar brokoli ile doğal şifa bulurlar. Antioksidandır. Cilt gerginliğini artırır.

BİBER Faydaları : Kökeni Meksika ve Güney Amerika’dır. Biber Capsaicin denilen ağız yakan madde sayesinde etkili olur. Bu madde sinir uçlarını uyuşturup ağrıları dindirir, anestezik etki yapar. İçinde demir, kalsiyum, fosfor, A, P, K ve C vitaminleri, protein ve şeker vardır. Kırmızı biber yeşil bibere göre 14 kat daha fazla beta-karoten içerir ve yeşil bibere göre daha fazla antioksidan etkisi vardır.

Vücuttaki yağları erittiği uzmanlar tarafından onaylanmıştır. Bir çok kanser türüyle savaşır. Akciğer için mükemmel bir ilaçtır. Balgam söktürür. Solunum sistemi rahatsızlıklarında son derece olumlu bir etkiye sahiptir. Damar içindeki pıhtılaşmayı ve damar tıkanıklığını önler. Kolestrolü düşürür. Kalp krizi riskini önler. Soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir. Ağrı kesicidir ve dinçleştirici etkisi vardır. Spermlere güç verir. Prostat bezini sağlıklı kılar. Afrodizyak etkisi vardır.

DOMATES Faydaları : Prostat kanserine karşı zengin bir likopen kaynağıdır. Kalp krizi olasılığını azaltır. Damar sertliğini önler. Böbrekleri çalıştararak bol idrara söktürür. Biriken üre asidi ve ürat tuzlarını eriterek dışarı atar. Likopen  aynı zamanda kan basıncını düşürücü özelliktedir.

EBEGÜMECİ Faydaları : Mide-bağırsak rahatsızlıklarında yumuşaklık verir. Mide bulantısını ve kusmaları keser. Ağrıları dindirir. Kabızlığı giderir. Göğsü rahatlatır, öksürüğü söktürür. Burun tıkanıklığını açar.

ENGİNAR Faydaları :  Karaciğer için önemlidir. Karaciğer yetmezliği çekenler için yararlıdır. Kalp kaslarını kuvvetlendirir. Kandaki çeşitli tuzları, diğer etkili maddeleri, kolestrolü ve üreyi düşürür. Kanı temizler. Şeker hastaları için yararlıdır. Safra kesesini harekete geçirir. Sindirimi kolaylaştırır, idrar yollarını açar.

HAVUÇ Faydaları : İçindeki Betakarotenden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir. Taze havuç suyu, Alzheimerdan korunmak için yardımcıdır. Sindirim sistemini düzeltir. Göze iyi gelir, görme gücünü yükseltir. Bağırsakları kansere karşı korur. Prostat bezinin sağlıklı olmasını sağlayan maddeler içerir. Sindirim sistemini düzeltir. Havucun rendelenmesi  içindeki vitaminlerin kaybına sebep olur.

MARUL Faydaları:  Şekerin düşmesine yardımcıdır. Mide ve bağırsağı çalıştırır. İdrar söktürücü etkisi vardır. Böbrekleri çalıştırır. Gut hastalığına karşı etkilidir. Kanı temizler. Tansiyonu düşürür. Karaciğer ve dalak ödemlerini önler. Sarılığa iyi gelir. Göğsü yumuşatır.

SOĞAN Faydaları: Kan basıncını düşürerek tansiyonu düzenler. Kandaki kötü kolestrolü düşürüp iyi kolestrolü yükseltir. Kanın pıhtılaşmasını önler. Kana akışkanlık kazandırır. Damar sertliğine karşı en iyi doğal ilaçtır. Kan şekerini dengeler. Prostat bezinin normal çalışmasını sağlar. Tüm hormonlarda denge sağlar. Bağırsak parazitlerini ve bakterileri öldürür. İştah açıcıdır. Karaciğeri dezenfekte eder. Doğal bir antibiyotiktir. Kanseri
önler.

Yorumlar

 1. aleyna dedi ki:

  bukadarmı

 2. nazenin dedi ki:

  evet ya bukadarmı

 3. melike dedi ki:

  hiç dogru değil ben ondan daha güzel yazarım

 4. melike dedi ki:

  bidahada güzel yazı

Paylaş

*