click tracking

Sebze Çeşitleri

Sebzelerin özellikleri nelerdir? ISPANAK Faydaları : Karotenoit maddesi nedeniyle kanser riskini düşürür. Görme gücünü artırır. Kan yapıcıdır. Fiziksel ve ruhsal yorgunluğu giderir.

KABAK  Faydaları : Kabak çekirdeği prostat kanserine karşı etkilidir. Bakteri ve virüslerin beslenme düzenini bozar. Romatizma ve kalbe yararlıdır. İdrar yolları rahatsızlıklarına iyi gelir. Hemoroide faydalıdır.

KARNABAHAR Faydaları: Kalp rahatsızlıklarına iyi gelir. Sinirleri ve beyni çalıştırır. İçindeki sülforafan ile kansere karşı savaşır.

KEREVİZ Faydaları : Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.Kanseri önler. Yüksek kolestrolü düşürür. Grip ve nezleye iyi gelir. Kanı temizler, kan basıncını düzenler. Yüksek tansiyonu önler. Böbrekleri çalıştırarak üre ve üre tuzlarını dışarı atar. İç salgı bezlerini,bilhassa böbrek üstü bezlerini çalıştırır (Yaprak kereviz). Romatizma ve gut hastalığına çok iyi gelir. Midenin daha iyi çalışmasını sağlar. İştah açar. Cinsel isteği artırır (Baş kereviz)

KUŞKONMAZ Faydaları : Böbrekleri ve karaciğeri çalıştırır. Kanı temizler. Sinirleri kuvvetlendirir. Dalak tıkanıklığını giderir. Şeker hastalarına yararlıdır.

PANCAR Faydaları : Kansızlığı giderir. Sinirleri yeniler. Karaciğeri ve böbrekleri çalıştırır. Fazla oksalat içerdiğinde çok yenmemelidir.

PATATES Faydaları: Kanseri önleyen maddeler içerir. Kanı temizler. Antivirütiktir. Sindirimi kolaylaştırır. Ülser ve gastrite çok faydalıdır. Yüksek tansiyonu önler. Sağlıklı kilo vermeye yardım eder. Kalp krizini ve damar tıkanıklığını önler. Romatizma, böbrek rahatsızlıkları ve diş çürüğüne iyi gelir. Sinir sistemini düzenler. Safra kesesi ve karaciğer iltihaplarında yararlıdır. Patetes kabuğu ile birlikte yenmelidir. Çünkü vitamin ve mineraller kabukta toplanmıştır.

PATLICAN  Faydaları : Sinirleri yatıştırır, kalp çarpıntısını giderir. Böbrekleri çalıştırarak vücuttaki fazla suyun dışarı atılmasını sağlar. Pankreası çalıştırır ve safra salgısını artırır. Kansızlığa iyi gelir.Uçları yeşil, olgunlaşmamış patlıcanları yememek gerekir. Sokanin denilen bir madde ve zehir içerir. Bulantı ve kusma yapar

PIRASA Faydaları: Pekliği giderir ve hemoroidi rahatlatır. Sindirimi kolaydır. Bağırsağı yumuşak tutar. Kanı temizler ve toksinleri dışarı atar.

SALATALIK Faydaları : İçindeki insülinde dolayı şekeri düşürür. Ter bezlerini çalıştırır ve kanı temizler. Böbrekleri çaıltırarak bol idrar söktürür.Vücuttaki üre asidini ve ürat tuzlarını eritip dışarı atar. Gut hasytalığına karşı etkilidir. Bağırsak iltihaplarına iyi gelir. Uykuyu düzene sokar. Güneş yanıklarında suyu kullanılırsa, yanık iz bırakmadan iyileşir.

SARIMSAK Faydaları : Antiseptik ve antibiyotik özelliği vardır. Tansiyonu düşürür. Kanı sulandırır, kötü kolestrol düzeyini düşürür. Dolaşım sistemini harekete geçirir. Kalp ritmini düzenler, damar sertliğini önler. Soğuk algınlığına karşı savaşır. Mükemmel bir ateş düşürücüdür. Kanseri önler. Bağırsakların bakteri florasını düzenler. Bağırsak kurtlarını döker. Mide kramplarına ve ishale iyi gelir. Hücrelerin yaşlanmasını geciktirir. Tüm salgı bezlerini çalıştırarak vücudu zehirden temizler. Karaciğer rahatsızlığına iyi gelir. Şeker hastalığına karşı en iyi ilaçtır.

YERELMASI Faydaları : Şeker seviyesini düşürür. Pankreas ve böbrekler için çok yararlıdır. Kansere karşı savaşır. Kalp rahatsızlıklarını önler. Kolestrolü düşürür. Bağırsakları dezenfekte eder. Böbrek kum ve taşlarının dökülmesine yardım eder. Bronşları yumuşatır ve öksürüğü keser. Dişetlerini kuvvetlendirir. Eklemlerde ürat birikmesini önler. Kanı temizler.

Paylaş

*