click tracking

Şapkalı Mantarlar

Şapkalı mantarların genel olarak köksüz bir sapı, şemsiye ya da huni şeklinde de de bir tepesi bulunur. Bu kısımın altında üremelerini sağlayan özel yapılar yer alır. Bu yapılar üzerindeki özel üreme hücreleri özellikle rüzgârla çevreye dağıtılır.

Toprakta, dökülmüş yaprakların arasında, ağaçlarda, su kenarlarında, ağaç kütüklerinin üzerinde yağmuru beklerler ve  sıcaklık da uygun olursa yağmurdan sonra gün yüzüne çıkarlar.

Mantarların büyümeleri diğer canlılarla karşılaştırıldığında çok hızlıdır.

Mantarlar gelişimlerinin önemli bir kısmını toprak altında geçirirler ve ömürleri kısadır.

Mantarların gelişebilmesi için çok özel şartların olması gerekir. İnorganik maddelere, organik atıklara, uygun nem ve sıcaklığa gereksinim duyarlar. Bu yüzden birçok şapkalı mantar türünün gelişmesi ancak yılın belli zamanlarında mümkün olur. Bazı değerli mantar türlerinin kültür şeklinde yetiştirilmesi bu sebeple oldukça zordur.

Şapkalı mantarların bir bölümü yenilebilir mantar olsada bazı türleri zehirlidir. Zehirsiz mantarlar ve zehirli mantarlar aynı yerde bulunabilirler ve de bunların ayrımını bir uzman yapabilir.

Zehirsiz mantarın içine bir tane zehirli mantarın karışması bile zehirlenmeye neden olabilir. Mantarlar hakkında insanlar arasında bazı yanlış düşünceler de zehirlenmeye neden olabilir. Mantarın yoğurtla yenmesi ya da zehirli mantarlar tuzlu ve sirkeli suyla yıkanırsa zehir gider şeklindeki düşünceler yanlıştır.

Yenilebilir mantarlar, dengeli beslenme bakımından gerekli, kolay sindirilebilen proteinler, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Karbonhidrat ve yağ açısından  düşük olduğu için kalp-damar hastaları için uygun bir besindir.Yenen mantarlarda yağ ve şeker azdır. Mantarın yüzde 90′ı sudur.

Mantarda bulunan protein oranı, mantarın çeşidine bağlı olarak değişir. Ortalama 100 g mantarda 3-8 gr protein bulunur. Mantarlardan alınan proteinler vücutta depolanmaz, günlük harcanır. Mantarlardaki proteinler beslenmede gerekli olan birçok aminoasiti içerir. Hayvansal gıdalardan alınan proteinlerin fazlası ise vücutta depolanarak damar çeperinde birikme yapar ve bu da kalp-damar hastalıklarının  nedenlerinden biri olarak bilinir.

Şapkalı mantarlar, B1 , B2  B3  B5  B7  folik asit ve C  vitamini  fosfor potasyum demir kalsiyum bakımından zengindir.

Doğada yetişen mantarların yenebilen ve zehirli türleri olmakla beraber yenebilen mantarlarla zehirli mantarları birbirinden ayıracak kesin özellikler yoktur.

Etinin rengi, kokusu ve tadı ile bir mantarın zehirli olup olmadığı anlaşılmaz. Yenebilen mantarların tadıyla zehirli mantarların tadı birbirinden farklı değildir.

Uzmanlar kırsal ve ormanlık alanlarda yetişen mantarların yenilmemesi gerektiğini aksi takdirde ölümle sonuçlanabilecek sonuçların doğabileceğini belirtiyorlar. Zehirlendikten sonra kurtulanların da ömür boyu sağlık proplemleri yaşayabilecekleri bir başka uyarı.

Yorumlar

 1. Seren Baroş dedi ki:

  Tek hücreli midir ?

 2. aleyna dedi ki:

  Türüne göre değişiyo . Şapkalı Mantar Tek Hücreli .

 3. murat dedi ki:

  oooooo sagolun

 4. memo dedi ki:

  şapkalı mantarlar zehirli midir soruyorum anlamadım fakat sagalasın

 5. yunus dedi ki:

  şapkalı mantar tek hücreli değil maya mantarı tek hücreli

 6. ahmet dedi ki:

  peki bariz bilinir özeligi yokmudur zehirli olup olmadıgını anlamak için

 7. mantar kafa dedi ki:

  zehirsizi de var zehirliside

 8. doğa dedi ki:

  çokkk sağolunn

Paylaş

*