click tracking

Lifli Besinler Nelerdir?

Lifli Gıdalar Listesi ve Lifli Besinler Nelerdir? Yeterli miktarda lifli besin tüketimi  kalp hastalıklarına yönelik koruyucu etki sağlıyor. Yapılan araştırmalara göre  günlük olarak  12-33 gram lif alımını kan basıncını düşürmekte kandaki kolesterol düzeyini iyileştirmekte ve de kardiyovasküler hastalıklarla ilişkilendirilen iltihabı azatlmaktadır.

Çözünebilir lifler, büyük miktarda su çekerek, çok özel maddeler içeren kalın bir jel oluşturur. Geniş hacmiyle mideyi fazlasıyla doldurup tokluk hissi verirler. Böylece, kişi kalori almadan açlık hissini azaltmış olur. Bu durum, glusid ve yağların emilmesini yavaşlatır. Böylece, eriyen liflerden oluşan zengin besinlerin yenilmesinden sonra, kan şekeri, aynı miktar karbonhidratla alınan besinlere oranla daha az yükselir. Dolaysıyla ensülin salgılanması azalır ve daha az kilo alınır. Kısaca, eğer kilo vermeye ihtiyaç varsa, günde yeterli miktarda eriyen lif tüketmemiz gerekiyor. Aynı şekilde bu olay, kan şekerini düşürüp, şeker hastasının da dengesini düzeltmeye katkıda bulunur. Lifler, kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu bir etken oluşturur.

Çözünemeyen lifler, suyu sünger gibi içlerine çekip şişerler ve midenin boşalmasını çabuklaştırıp, aynı zamanda, feçesi, daha nemli ve hacimli hale getirerek boşaltımı kolaylaştırırlar. En önemli görevleri etkin bir şekilde kabızlığı önlemektir (bol sıvı ile). Aynı zamanda, kandaki kolesterol oranını düşürüp, özellikle safra kesesinde taş oluşumunu önlemektir. Kalınbağırsak ve rektum kanserini önleyici bir etkiye sahiptir.

Çözünebilir lif içeren gıdalar; elma, arpa, yulaf, fasulye ve diğer kuru baklagiller, meyve ve sebzeler vardır.

Çözünemeyen lif içeren yiyecekler;  Buğday ekmeği, kahverengi pirinç gibi tohumlu, taneli yiyeceklerin tümü.

Yorumlar

  1. bayram dedi ki:

    Süpper çok yardımcı oldu sağol

Paylaş

*