click tracking

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

Kekik Çayının Faydaları ve Kekik Çayı Nasıl Yapılır? Ballıbabagiller familyasındandır. Kekik antik zamanlarda dahi tanınan bir bitkiydi. Filozof Theophrate ve Dioscoride, kekiğin kasılmaları yatıştırdığını, bağırsak ve karaciğer iltihaplanmalarını azalttığını ve her türlü spazmı yatıştırdığını söylüyorlardı.

Kekik, 20-30 cm boyunda, pembe veya beyaz çiçekli, sürüngen, odunsu ve küçük çalımsı, çok yıllık bir bitkidir. Kokusu ve tadı aromatiktir. Mayıs-eylül ayları arasında çiçek açar. Haziran-temmuz aylarında toplanan bitkide timol ve carvacrol seviyesi en yüksektir. Türkiye’de 40 kadar kekik türü bulunmakta olup bunlar birbirlerinden ayrılmadan tedavide kullanılır. Kurak tepe ve sırtlarda, kümeler halinde yetişir. Thymus vulgaris yabani olarak yetişmez, kültürü vardır.

Kekik Çeşitleri

Beyaz kekik (Thymi capitati herba):  Batı ve Güney Anadolu’da kurak yerlerde yetişen, 20-50 cm boyunda, tüylü ve kırmızı çiçekli bitkidir.

Thymus longicaulis C. PRESL ile Thymus praecox OPIZ türlerinin çiçekli dalları Türkiye’de “sater, satir, zahter, zatrin, yabani kekik veya yabani sater” isimleri altında kekik yerine kullanılmaktadır.

İstanbul kekiği (Origani heracleotici herba):  Trakya ve Ege bölgesinde yetişen, 60 cm’e kadar boyunda, beyaz çiçekli, çok yıllık çalımsı bitki. Bu türden elde edilen uçucu yağ da kekik yağı yerine kullanılır.

İzmir kekiği, peynir kekiği, akkekik (Origani smyrnaei herba): Batı Anadolu’da bol yetişen, 60 cm’e kadar boyunda, beyaz çiçekli, sık tüylü, çok yıllık bitki. Türkiye’de kekik adı altında baharat olarak kullanılmaktadır. Su buharı destilasyonuyla elde edilen uçucu yağ (Origani smyrnaei oleum) da kekik yağı yerine kullanılır. Bir ihraç ürünüdür.

Kara kekik, karabaş kekik, zahter, sater (Thymbrae herba): Thymbra spicata L. türünün kurutulmuş çiçekli dalları. Trakya, Batı ve Güney Anadolu’da bol yetişen, 50 cm’e kadar boyunda, tüylü, pembe çiçekli, çok yıllık çalı görünüşünde bitki. Güneydoğu Anadolu’da (Gaziantep) sater veya zahter adıyla tanınmakta olup infüzyonu çay yerine içilmektedir. Batı Anadolu’da kekik yerine kullanılmaktadır.

Kekiğin Faydaları

Kekiğin tıbbi olarak, iltihap giderici, ağrı dindirici, balgam söktürücü ve immun sistemi destekleyici etkileri mevcuttur. Akciğer ve bronşlar, mide ve bağırsaklar kekiğin başlıca kullanım alanlarıdır. Sindirim sisteminde görülen ekşimeler ve kramplı ağrılar için faydalıdır. Balgamlı bronşit, bronşiyal astımlarda ve boğmacada oldukça başarılıdır. Solunum yollarını sterilize eder. Grip, nezle, anjin ve öksürük rahatsızlıklarında yardımcıdır.

Kekiğin tıbbi etkisi içeriğindeki ‘timol’ ve ‘karvakrol’ adlı maddelerden kaynaklanır. Aktif maddelerden timol, antiseptik ve antioksidan özelliğe sahiptir.  İleri teknolojik yöntemlerle yapılan analizlerde, kekiğin yaprak ve çiçeklerinde timol, simol, karkavoldan oluşan yüksek oranda uçucu yağ, ayrıca saponin, fenolik bileşikler, demir ve kalsiyum tuzları olduğu saptanmıştır.

Antioksidanlar hücreleri koruyarak kalp hastalıkları ve kanserle savaşan maddelerdir. Amerikalı bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma kekiğin en kgüçlü  antioksidanlardan biri olduğunu göstermiştir. Purdue Üniversitesi doktorlarından Wei Zheng’in araştırması, 1 gram kekikteki antioksidan miktarının, aynı miktardaki çileğin 4, portakalın 12, elmadakinin ise 42 katı olduğunu göstermiştir.

Kekik yağının antimikrobik etkisi olduğuna dair Brasseur 1983’de, Frönlich 1982’de, Jansen ve ekibi 1987’de Thomas 1958’de ve kramp çözücü olduğunu Vanden Brouke 1981’de Lemli 1982’de Reiter Brandt 1985’de detaylı araştırmalar yapmışlar ve belgelemişlerdir. Kekik yağı 1/1000 oranında dahi sıvılaştırılsa virüs, bakteri ve mantarları öldürebilecek özelliktedir.

Almanya’da 7783 akut bronşit hastaları 2 gruba ayrılmış; birinci gruba kekik ve duvar sarmaşığı ekstresi ya da kekik ve çuha kökü ekstresi, ikinci gruba ise kimyasal ilaçlar verilmiştir. Bu deneme tedavisi sonunda bitkisel ilaç alanların kimyasal ilaç alanlara göre daha iyi durumda oldukları saptanmıştır.

ABD’de New York Long Island Üniversitesi uzmanlarınca yapılan araştırmalara göre, kekikte bulunan anti kanserojen “karvakrol” maddesi, prostat kanserine sebep olan hücreleri imhaya zorluyor. Karvakrol sayesinde protonların hücre dışı sıvısına geçişi artıyor ve zarları parçalanan kanserleşen hücreler ölüyor.

2010 yılında ‘International Journal of Phytotheraphy‘de yayınlanan çalışmada karvakrolün metastaz yapmış meme kanseri hücreleri üzerindeki etkisi ve etki mekanizmaları araştırılmış ve sonuç olarak  karvakrolün ‘programlanmış hücre ölümü’nü aktive ederek meme kanseri hücrelerinin ölümüne neden olduğu gösterilmiştir.

Almanya’da yapılan ve 2011 Ocak ayında ‘Anticanser Research’ adlı bilimsel dergide yayınlanan hücre deneyi çalışmasında kekik yağının ağız boşluğunun ‘yassı hücreli kanseri’ hücreleri üzerindeki etkisi incelenmiş ve kekik yağındaki aktif maddelerin kanser hücre büyümesini yavaşlatığı tespit edilmiştir.

Kekiğin Zararları Varmıdır?

Kekikotuna ve ballıbabagillerden diğer bitkilere karşı bilinen allerjide, huş ağacı poleni veya kereviz allerjisinde çapraz allerji görülebileceğinden kullanılmamalıdır. Ağır karaciğer hasarı veya tiroid fonksiyon bozuklukları olan hastalarda thymol ve carvacrolün yüksek dozda ve uzun süreli kullanımı bu hastalıkların seyrinde bozulmaya neden olabileceğinden, bu olgularda kekik preparatlarının kullanımında dikkatli olunmalıdır.

Kekik Çayı Nasıl Hazırlanır?

1-2 çay kaşığı kekik, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 7-8 dakika demlenip, süzülür. Günde 2-3 bardak sıcak olarak içilir.

Gargara İçin İnfüzyon

2 kahve kaşığı kıyılmış kekikotu üzerine bir fincan su kaynar su dökülür, üstü kapalı olarak 5 dakika kadar bekletilip süzülür. Günde birkaç kez gargara yapılır.

Banyo

100gr. kekik, bir tülbentin içine gevşekçe bağlanarak, 2-3litre suya eklenir. Kaynama derecesine kadar ısıtıldıktan sonra 15 dakika demlenir, tülbentteki posa iyice sıkıldıktan sonra banyo suyuna eklenir. Banyo süresi 15-20 dakikayı aşmamalıdır.

Kekik Yağı

Bazı Thymus türlerinin çiçekli dallarından su buharı destilasyonu ile elde edilen uçucu yağ.

Kekik Suyu

Batı ve Güneydoğu Anadolu yaylalarında yetişen bazı Origanum türlerinin çiçekli dallarından su buharı destilasyonu ile elde edilir.

Paylaş

*