click tracking

Isırganın Faydaları Nelerdir?

Isırganın Faydaları ve Isırgan Çayı Nasıl Demlenir?. Isırgangiller familyasındandır. Isırgan otunun genellikle yaygın olan iki türü tedavi amaçlı kullanılır. Büyük ısırganotu (urtica dioica), küçük ısırganotu (urtica urens). Çok yıllık otsu bir bitkidir. Tüylerinin içinde formik asit vardır. Kullanılan kısımları yaprak,tohum ve kökleridir. Isırganotu eski zamanlarda kıymeti bilinen ve oldukça kullanılan şifalı bir bitkidir. 1471-1528 seneleri arasında yaşayan ünlü ressam Albrecht Dürerin en meşhur tablolarının birinde, bir melek elinde bir ısırgan bitkisi ile en büyüğünün tahtına dogru uçarken resmedilmiştir.

Isırgan otu Mayıs-ağustos (haziran-ekim) ayları arasında çiçek açar. Haziran-ağustos ayları arasında yaprakları toplanır. Yapraklar 2-4 cm uzunlukta, oval veya kalp biçiminde, tüylü olup taze iken deri ile temas edince deride kızartı ve yanma yapar. Türkiye’de yetişir. Büyük ısırganotu yaygın bir türdür, yapraklı dalları ilkbaharda İstanbul pazarlarında satılmakta ve sebze olarak kullanılmaktadır. Küçük ısırganotu duvar kenarları ve harabeliklerde bol yetişir.

Urtica dioica L. (büyük ısırganotu): boyu bazan 1 m’yi geçen, çok yıllık, dioik otsu bitki. Yapraklar koyu yeşil, saplı, dişli kenarlıdır.

Urtica urens L. (küçük ısırganotu): boyu 60 cm’ye kadar olan, bir yıllık, monoik otsu bitki. Yapraklar açık yeşil, saplı, dişli kenarlıdır.

Isırgan otunun ısırma özelliği ısırgan otunun yapraklarında bulunan histamin molekülünden kaynaklanır. Isırganlar grubu bitkilerin bazı türleri çok daha tehlikelidir. Yeni Zelanda’da yetişen Urtica ferox türü ısırgan deriye dokunduğunda bir engerek yılanının ısırması kadar şiddetli ağrıya yol açabilir. Amerika’da yetişen Laportea türü ısırganın zehiri ise etkisini haftalarca sürdürür. Bazı ısırgan türleri ise ölüme kadar götüren iltihabi reaksiyonlara neden olur.

Yaprakta: Flavon, C vitamini, demir, mineral tuzlar, bitki asitleri, beta sitosterin, amine (histamin) Tohumda: müsilaj, proteinler, sabit yağ, carotinoid, clorophyll. Kökte: tanen, sterolen, steryllucosid, lignan bulunur.

Isırgan Otunun Yararları

Tedavide çiçek zamanı toplanmış, taze veya kurutulmuş topraküstü kısımları veya yaprakları ya da  bütün, kıyılmış veya toz haline getirilmiş kök ve rizomları ve bunlardan hazırlanan etkili dozda preparatlar kullanılır. Yapraklarının başlıca özellikleri olarak, idrar artırıcı, ödem çözücü, kan temizleyici, kan yaptırıcı, iltihab giderici, demir eksikliğini giderici ve organizmayı uyarıcı olmasıdır. Ayrıca romatizma ve gut, böbrek ve idrar yolları iltihabı, böbrek ve safrakesesi taşı,  mide ve bağırsak ülseri, kansızlık ve alyuvar eksikliği, demir eksikliği, tüm alerjik rahatsızlıklar, ve egzamada kullanılır. Kökler öncelikle prostat büyümesine karşı tıbbi tedaviyi destekleyici olarak kullanılır. Ayrıca saç dökülmesini durdurur, saçlara yoğunluk ve parlaklık kazandırır, kepeklenmeyi sona erdirir. Tohumlarının organizmayı uyarıcı,güçlendirici ve savunma gücünü artırıcı özellikleri vardır

İyi huylu prostat büyümesi sorunlarına karşı, Avrupa’da ısırganın tohumundan hazırlanan ilaçlar kullanılmaktadır.

Taze ısırgan, kanamalara karşı durdurucu etkisinden dolayı tüm dünyada uzun süredir beri bilinen bir doğal ilaçtır. Kanamaları durdurucu özelliği taze yaprak ve saplarının içerdiği zengin K vitamininden kaynaklanır. Kurutulmuş ısırganda ise K vitamini yoktur. Bu sebeple kurutulmuş ısırgan çayı kan sulandırıcı etkiye sahiptir.

Isırgan otunun, insülin hormonunu artırıcı yönde pankreası uyarabilme etkisi vardır. İnsülin  hormonu, pankreas tarafından yeterli miktarda salgılanabiliyorsa kan şekeri de yeterli düzeyde kontrol altında tutulabilir.

Isırgan otu midenin, bağırsakların, karaciğerin, pankreasın ve safra kesesinin salgılarını uyaran ‘‘sekterin’’ adlı bir madde içerir. Isırgan otundaki demir, alyuvarları sürekli yenileyerek yeni dokulara bol oksijen sağlar.

Isırgan Otunun Zararları Varmıdır?

Hipoglisemi hastaları doktorlarına danışmadan ısırgan kürü uygulamamalıdır. Kalp ve böbrek yetmezliğine bağlı ödemlerde yıkama tedavisi yapılmamalıdır.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Isırgan Yaprağı Çayı: Bir kahve kaşığı ince kıyılmış ısırgan otu ve yaprağı üzerine 1 bardak kaynar su dökülür, 20 dak kadar sonra süzülür. Günde birkaç kez birer bardak sıcak olarak içilir.

Çay (kök): 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış kök, 1 bardak suda 5 dakika kadar hafif ısıda kaynatılır, 5 dakika demlenir,  süzülür, tatlandırılmadan sıcak olarak içilir.

Çay (tohum): 1 tatlı kaşığı hafifçe ezilmiş tohum, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 10 dakika demlenir, süzülür, tatlandırılmadan sıcak olarak içilir.

Paylaş

*