click tracking

Ihlamur Nasıl Demlenir Ve Ihlamur Faydaları

Ihlamurun Faydalarıı Nelerdir ve Ihlamur Nasıl Demlenir? Ihlamurgiller familyasındandır. Latince ismi Tilia platyhllosdur. Anadoluda çeşitli ıhlamur ağacı türleri vardır. Bunlardan tedavi amaçlı kullanılan ikisi özellikle kuzey anadolu dağlarında yetişir. Bunlar küçük yapraklı ıhlamur ve büyük yapraklı ıhlamur türleridir. Ülkemizde ıhlamur bütün olarak ve açıkta satılmaktadır. Bu uygulama bütünüyle yanlıştır. Ihlamur kurutulduktan sonra ince kıyılıp, hava almayan kaplarda saklanmalıdır. Aksi halde kokusunu ve etkinliğini yitirir. Bileşiminde uçucu yağ, flavon, müsilaj, tanen, farnesol, organik asitler,  şeker vardır.

Haziran-ağustos ayları arasında çiçek açar. Çiçekler 5 parçalı, sarımsı beyaz, özel ve kuvvetli kokulu ve hafif baharlı, tatlımsı ve müsinli lezzetlidir.Küçük yapraklı ıhlamur (Tilia cordata Miller) Türkiye’de çok nadirdir, buna karşılık gümüşi ıhlamur, büyük yapraklı ıhlamur ve Kafkas ıhlamuru Kuzey Anadolu dağlarında bol olarak yetişmektedir;

Gümüşi ıhlamur (Tilia argantea): Yapraklarının alt yüzü gümüşi beyaz, yıldız tüylüdür. Halen İstanbul aktarlarında yalnız bu türün çiçekleri satılmaktadır. Kodeks ıhlamur çiçeği yerine daha yaygın olarak bulunan gümüşî ıhlamur çiçeğinin satılmasına sık rastlanmaktadır. Bunun hem koku ve tadı farklıdır, hem de ilaç olarak kalitesi düşüktür.

Büyük yapraklı ıhlamur (Tilia platyphyllos): Yaprakların alt yüzü mavimsi-yeşil, basit tüylüdür.

Kafkas ıhlamuru (Tilia rubra DC.):  Yapraklar her iki yüzde de yeşil ve hemen hemen tüysüzdür.

Ihlamurun Yararları

Organizmanın savunma gücünü artırarak, ateşli soğuk algınlıkların kısa sürede geçmesine yardım eder. Terletici özelliğiyle organizmayı toksinlerden temizlemede başarılıdır. Kanı durultur, ana damarların sertleşmesini önler. Kalbi besleyen damarları genişleterek kalp krizini önler. Tansiyonu düşürür. Uykusuzluk, sinirlilik ve migrende faydalıdır. Böbrekleri ve mesaneyi temizler. Saç dökülmesini önleyici etkisi ıhlamur faydaları arasındadır.

Ihlamur 2 şekilde satılmaktadır;

Çiçek ıhlamur: yalnız çiçek durumlarından ibarettir. İçinde ancak %1 çiçek yaprağı (brakte) bulunabilir. Birinci kalite olarak kabul edilir (Tiliae flos sine bractea).

Yapraklı ıhlamur: çiçek durumları, çiçek yaprağı ile birlikte toplanmıştır. İkinci kalite olarak kabul edilir (Tiliae flos cum bractea).

Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır?

Ihlamur Nasıl Kaynatılır? 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 10 dakika demlenir, süzülür ve sıcak olarak içilir. Her seferinde taze olarak demlenmelidir.

Ihlamurun Zararları Varmıdır? Bilinen bir yan etkisi yoktur ancak her bitkisel çay gibi ıhlamurunda devamlı ve aşırı oranda içilmesi tavsiye edilmez.

Paylaş

*