click tracking

Çakşır Otu

Maydanozgiller familyasından olan çakşır bitkisi ülkemizin güney bölgesinde yetişir. Buralarda afrodizyak ve sperm artırıcı olarak tanınır. Bileşiminde nişasta, kateşik tanen, saponin, alkoloit, rezin ve uçucu yağ bulunur.

Ülkemizde 17 tür Ferula bulunur ve Bunlardan F. commurıis türüne Çakşır otu denilir.

Bilimsel olarak kanıtlanmış kesin bir tespit olmasa da uygulamada görülen yararları bu bitkinin afrodizyak niteliklere sahip olabileceğini gösteriyor.

Çakşır Otunun Faydaları

Sperm sayısını artırır.

Dolaşım sistemi bozukluklarında kullanılır.

Sinirleri güçlendirir.

Çakşır bitkisinin erkeği ve dişisi vardır. Bayanlar çakşırın dişisini, baylar ise  erkeğini kullanmalıdır.

Çakşır suyu çakşırın köklerinden su buharı distilasyonu ile damıtılarak elde edilir.

1 tatlı kaşığı toz çakşır otu kökü bir fincan suyla demlenerek tüketilir.

Kurutulan çakşır  kökü toz haline getirilir ve balla karıştırılarak macun yapılarak yenir. Bir defadan fazla yenmemelidir. Çakşır kökü tozu, saf olarak kullanılmalı, başka karışımlarla alınmamalıdır. Önerilen miktardan fazla kullanılmamalıdır.

Ferula communis bitkisinin(Çakşır) bölgelere göre farklılık gösteren pek çok kimyasal çesidinin bulunduğunu bunlar içerisinde zehirli olanlar bulunduğu gibi zehirli olmayan çeşitlerininde olduğu belirtilmektedir.

Ferula communisin zehirli olmayan çeşitlerinin bitkisel östrojen içerdiği ve etkili maddesinin ferutinin olduğu belirtilmiştir.

Yapılan araştırmalar Ferula communis bitkisinin çeşitleri arasında sadece prenylated coumarins’i içerenlerin zehirleyici niteliğe sahip olduğunu göstermektedir.

Yorumlar

  1. yalçın dedi ki:

    bu yaz toros daglarından çakşır kökü ve yapraklarını topladım ihtiyacı olan arkadaşlara yollayabilirim tlfn: 0506 907 8610 şifalı günler diliyorum..

  2. yalçın dedi ki:

    merhabalar arkadaşlar çakşır kökü ve yapraklarını taze taze topladım gölgede kuruttum el yapımı keçiboynuzu pekmezimizde elimizde mevcut isteyen arkadaşlarımıza bi telefonlarıyla yollamak için emrinize amadeyim tlfn: 05o6 907 8610 şifalı günler diliyorum

  3. yalçın dedi ki:

    merhabalar arkadaşlar çakşır otunu alırken herşeyden önce tazeliğinden emin olmalısınız nasılmı emi,n olacaksınız.. çakşır kökünü kokladığınızda eger tazeyse havuç gibi kokar.. çakşır otu kökünü alırken erkeklerin erkek bayanlarında dişi çakşır kökü alması gerekmektedir aksi takdirde baş agrısı ve depresyon yapabilir.. azosperm tedavisinde(sperm azlığında)keçi boynuzu pekmezi kullanldığında canlı sperm sayısında artış görüldüğü herbalis doktorlar tarafından gözlenmiştir (glikoz şurubu içermeyen pekmezler tüketilmelidir).. sertleşme sorununu ise çoban çökerten bitkisi damarlarda plak olşumunu engelleyerek tedavi etmektedir.. gerek sorularınız gerekse bu ürünlerle ilgili sipariş vermek için 0506 907 8610 numaralı telefonumdan ulaşabilirsiniz.. saglıklı ve şifalı günler geçirmeniz dileklerimle..

Paylaş

*